Studenti našich škol nám často připomínají známé rčení „když se chce, všechno jde“. Podle tohoto přísloví se bezesporu řídili i studenti Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové, když je napadlo obrátit se na Českou televizi s žádostí o účast v pořadu Focus Václava Moravce. Kdo by odmítl mladé studenty, kteří se zajímají o aktuální dění a chtějí se rozvíjet? Když dostali studenti podporu, byla pak už hračka vyřešit všechny další drobnosti, jako organizaci, dopravu a další dílčí úkoly. A pokud byste si mysleli, že kluci a holky z Gymnázia Boženy Němcové by si chtěli nechat tuto prestižní návštěvu známého pořadu jen pro sebe, byli byste na omylu. Oslovili totiž další hradecké Gymnázium J. K. Tyla a na Kavčí hory, tedy tentokrát do Národního muzea, vyrazili společně.
Speciální díl, jehož tématem byla Budoucnost Česka, se natáčel 14. ledna v Panteonu Národního muzea a výjimečný byl zejména díky svým vzácným hostům. Diskuse se totiž účasnil prezident České republiky Petr Pavel a bývalá prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Natáčení se nakonec účastnilo přes 200 studentů z celé republiky. A že byl tento díl zajímavý pro širokou veřejnost dokazují i čísla – v premiéře tento díl totiž oslovil 276 tisíc diváků.
Přinášíme vám pohledy tří studentů Gymnázia Boženy Němcové, kteří si takto vymysleli, naplánovali a zrealizovali vzpomínku na celý život.
Autor: Redakce, studenti Gymnázia Boženy Němcové
Zdroje: Studenti Gymnázia Boženy Němcové, vysílání a Facebook Fokus VM,
Ondřej B., 15 let
Fokus Václava Moravce pro mě byl neodnímatelným zážitkem, a to hlavně z novinářského hlediska. Pro mě nejlepší zkušeností bylo potkat Václava Moravce, jednoho z nejlepších českých moderátorů a poznat, že i když mnohdy ve svých pořadech vypadá jako „suchar”, tak že je docela vtipný, milý a ochotný. Nejvíce jsem byl však ohromen jeho novinářským instinktem. Nejen, že ve velmi krátkém čase dokáže vymyslet otázku pro hostku nebo hosta, ale také, že dokáže otázkou navázat na probírané téma a posunout diskusi dál. Další přínos vidím v tom, že jsem na vlastní oči mohl vidět, jak jsou hostkám a hostům nainstalovány mikrofony nebo jak moderátorovi chodí pokyny od režie přímo do sluchátka.
Nápad, že by naše škola mohla jet na Fokus, mi vnukl můj kamarád z Letní žurnalistické školy. Posléze jsem proto zašel za panem ředitelem, abych ho obeznámil se svým nápadem. On svolil a ještě ten den jsem psal do České televize, že má naše škola zájem o účast ve Fokusu. Od té doby šlo všechno jako po másle. Přicházely nápady na dopravu a i na to, že do Prahy nepojedeme sami, ale společně s GJKT.
Jsem velice rád, že studentky a studenti dvou hradeckých gymnázií si mohli nejen užít svou chvilku slávy v televizi, kdy seděli v hledišti za panem prezidentem, ale hlavně to, že mohli naslouchat podnětné debatě na úrovni, do níž mohli aktivně vstupovat. Myslím, že obecně mnoho příležitostí jako studentstvo k vyjádření vlastního postoje nemáme, a proto je fajn, že veřejnoprávní médium takový chráněný prostor nabízí.
Matyas
Co k tomu napsat? Jako první se mi vybaví dost výrazný kontrast. Dvacet minut před začátkem vysílání nás poněkud nervózní natáčecí štáb poučoval, jak se chovat. Deset minut před začátkem dorazil moderátor večera, pan Václav Moravec, s úsměvem na rtech a s klidnou myslí. Hned od začátku hýřil vtipem a dobrou náladou, a to byl ten veliký kontrast oproti natáčecího štábu.
Stejně jako moderátor, byli milí i všichni hosté večera. Atmosféra celkově příjemná a milá. Jediný můj lehce nepříjemný zážitek, minimálně jsem byl v tu chvíli lehce napjatý, byl ten, že si po nějaké době po začátku programu sedl na volné místo vedle mě muž z ochranky prezidenta České republiky Petra Pavla.
Co se týče tématu večera, budoucnosti Česka, všichni hosté měli velmi zajímavé odpovědi. I když těch názorů bylo mnoho, shodli se v jednom bodě: Budoucnost záleží na současných studentech, kteří odchází na vysoké školy do ciziny, a pak váhají, jestli se vrátit, či nikoliv. Aby se rozhodli pro možnost číslo jedna, musí se v naší republice pro ně najít uplatnění shodné s jejich kvalifikací. Jak to udělat, na to každý z hostů odpověděl po svém.
Ondřej, 15 let
V pondělí 13.1. odjela skupinka studentek a studentů GYBONu do Prahy na natáčení Fokusu Václava Moravce. Natáčení probíhalo v Pantheonu Národního Muzea. Hostkami a hosty pořadu s názvem „Budoucnost Česka” tentokrát byli startupistka Laureen Höllge, student Kryštof Jiřík, historička Adéla Gjuričová a ekonom Radek Špicar. Největšími hvězdami však bezpochyby byla bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a prezident republiky Petr Pavel. Studentky a studenti naší školy mohli hostům položit dva dotazy.
Panelová diskuse se otevřela tématem „Země budoucnosti”. V ní se prezident Pavel spolu s bývalou prezidentkou Čaputovou bavili o současné situaci ve svých domovských zemích. Zmínili například vzrůstající vliv sociálních sítí nebo i to, jak zajistit, aby mladí lidé neodcházeli studovat do zahraničí. Druhá část se zaměřila hlavně na politiku. Historička Gjuričová v ní kritizovala nedostatečnou výuku dějepisu na školách. Novinář Kryštof Jiřík konstatoval, že studentky a studenti se často nedostanou včas k tématu, které je nejvíce zajímá, a to k moderním dějinám. Hosté třetí části mluvili hlavně o ekonomice. Laureen Höllge vyzdvihovala startupy, Radek Špicar prezentoval svou oblíbenou teorii Česka jako Hobitína.
Díky takovým projektům je hlas mladých slyšet. Prostor, který je nám, studentkám a studentům, vyhrazen, je nenahraditelný. Debata na vysoké úrovni se špičkovým moderátorem, v níž můžeme poslouchat názory významných osobností na danou tématiku, je více než přínosný.