Pokkec je série podcastů, kde studenti mají příležitost setkávat se s významnými osobnostmi, připravovat a vést rozhovory, čímž získávají cenné zkušenosti a dovednosti. Cílem je propojit studenty s úspěšnými absolventy a odborníky, kteří sdílejí své zkušenosti a inspirují žáky. Projekt podporuje Centrum uměleckých aktivit a studenti jsou zapojeni do všech fází přípravy, což rozvíjí jejich komunikaci, organizaci a technické schopnosti – pojďme si o něm říct něco víc!
Pokkec – už z toho názvu je jasné, že si nejspíš budeme povídat. O co ale vlastně jde?
Jedná se o sérii podcastů, při kterých mají studenti příležitost setkávat se s významnými osobnostmi, připravovat a vést rozhovory, a tím získávat cenné zkušenosti a dovednosti.
Jedním z hlavních cílů poKkecu je propojit studenty s úspěšnými absolventy a odborníky, kteří mohou sdílet své zkušenosti a inspirovat žáky základních i středních škol: ať už tím, že v nich probudí zájem o svůj obor, ukáží jim nové zajímavé možnosti nebo jim předají část svého nadšení. Studenti si sami připravují otázky, moderují diskuse a zajišťují i technickou stránku natáčení. Tento praktický přístup jim umožňuje získat důležité dovednosti v oblasti komunikace, organizace a techniky. Proškolení vybraných studentů ze škol, na kterých se pokkec pořádá zajišťuje Centrum uměleckých aktivit, které celý projekt podporuje.
Typickou ukázkou toho, jak může perfektně zvládnutý poKkec vypadat, nám nedávno předvedli studenti Jiráskova gymnázia v Náchodě, kteří si připravili sezení s úspěšným absolventem školy Tomášem Hegerem, studujícím Univerzitu v Cambridge. Tomáš hovořil o svých zkušenostech ze studia na jedné z nejprestižnějších univerzit na světě, o dovednostech, které mu pomohly dosáhnout úspěchu, a o cestě, která ho k tomu vedla. V průběhu rozhovoru ho čekal i malý kvíz a vzkazy od pedagogů, kteří ho střední školou provázeli.
Další z nedávných poKkeců, přivítal moderátory Bruselského diktátu, kteří nabídl ohlédnutí za dvaceti lety České republiky v Evropské unii. Hosté diskutovali o tom, co Evropská unie nabízí dnešní mladé generaci, jak EU opravdu funguje a jak v ní mohou být mladí lidé aktivnější. Dalšími tématy byly vzdělávací program Erasmus+ a jeho dopad na životy studentů. Řeč byla i o natáčení Diktátu samotného: jedná se totiž o nejsledovanějšího český podcast o EU.
Neméně zajímavý poKkec se uskutečnil na Gymnáziu J. K. Tyla, kde studenti přivítali vzácné hosty ze Seznam zpráv: Lucii Stuchlíkovou a Václava Dolejšího, kteří připravují podcast Vlevo dole. Diskuse se zaměřila na dovednosti, které jsou v současnosti nejdůležitější pro úspěch, a také na to, zda je možné věnovat se tomu, co nás baví, a přitom být úspěšný.
Mezi zajímavé hosty, které poKkec v nejbližší době čeká, patří například Sandra Lacinová: CEO Škoda Auto Vysoké školy a členka Správní rady Nadačního fondu ŠA. V rozhovoru se bude hovořit o tom, proč studovat technologie, IT, přírodní vědy a digitální obory, a jak pro to nadchnout více žen a dívek. Natáčení proběhne 30. května od 13 hodin v areálu FIM UHK z unikátní mobilní laboratoře Škoda Auto EDU.Lab, která vznikla pro podporu technického vzdělávání a za studenty se po celé ČR rozjela už v roce 2021. Záznam bude k dispozici na webu Skolstvikhk.cz během několika následujících dnů.
Prostřednictvím poKkeců studenti získávají nejen teoretické znalosti, ale i praktické zkušenosti, které jsou velmi důležité pro jejich osobní a profesní rozvoj. KKIVI podporuje tuto iniciativu s dlouhodobým cílem rozvíjet dovednosti mladých lidí a připravit je na výzvy, které je čekají. Studenti jsou také povzbuzováni, aby se aktivně zapojili a zasílali tipy na hosty, kteří by je zajímali. Moderátoři zároveň reagují na dotazy z publika a od diváků, kteří rozhovor sledují online, takže je podporována jejich kreativita, smysl pro improvizaci samostatnost.
Doufáme, že se poKkecu bude dařit čím dál tím lépe a že odvážných studentů, kteří se do jejich tvorby pustí, bude stále přibývat!