Konference Péče o duševní zdraví – Most k porozumění sobě i druhým

Sdílejte tento obsah a inspirujte ostatní...

Facebook
X
LinkedIn
Začátek akce: 02. 04. 2025
od 08:30
Konec akce: 02. 04. 2025
do 15:30
Pořádá: Královéhradecký kraj

Konference Péče o duševní zdraví – Most k porozumění sobě i druhým

Zveme Vás na konferenci v oblasti prevence předčasných odchodů ze vzdělávání „Péče o duševní zdraví – Most k porozumění sobě i druhým“. Konference je určena učitelům základních i středních škol, rodičům, sociálním pracovníkům, pracovníkům poradenských služeb a organizací pracujících s dětmi a dalším zájemcům z řad veřejnosti.

Přihlásit se můžete ZDE do 28.3.2025 nebo do naplnění kapacity.

Celý program ke stažení ZDE: Pozvánka_Konference Mosty_250402.

Konference je pro registrované účastníky zdarma. O zařazení na seminář budete informování na e-mail uvedený v přihlášce.

Program

  • 8.30 – 8.50 Prezence účastníků
  • 8.50 – 9.00 Úvodní slovo
    • Mgr. Eva Kaprálová, MBA, zastupitelka KHK, předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost

Dopolední blok přednášek

  • 9.00 – 10.30 Lidský vztah jako základ prožitkové kvality života (PhDr. Jan Svoboda)
    Drtivá většina rodičů své děti vede směrem k výkonu, nikoliv prožitkové kvalitě života. Cílem prožitkové přednášky je upozornit přítomné na význam lidského vztahu, jeho komponenty a důsledky současnosti, kdy je výrazně omezena skutečná komunikace, klesá tolerance, stoupá agresivní naladění jak u dětí, tak dospělých. Informace budou přítomným předány prožitkem, formou „tužka – papír“. Přednáška může být doplněna o techniky, návody „co s tím“, anebo o kazuistiky atd.
  • 10.30 – 10.40 Přestávka
  • 10.40 – 11.10 Představení činností poskytovatelů služeb
    • Aufori, o.p s., Bc. Andrea Pastuchová: Projekt Trauma bolí i chudé děti
    • Semiramis, Lucie Mrázová: SEMIRAMIS – Pomáháme najít správný směr
    • PROSTOR PRO, o.p.s., Bc. Gabriela Lepková, DiS.; Bc. Eva Hejcmanová: Ať jsi v Klídku nebo ve Spirále: Podporujeme duševní zdraví mladých
    • Salinger, z.s., Jaroslav Ludvík, DiS.: Sociální služba MultiTým – individuální a skupinová socioterapeutická podpora rodinám s dětmi ve věku od 6 do 15 let ohroženými duševním onemocněním
  • 11.10 – 11.20 Přestávka
  • 11.20 – 12.50 Digitální odolnost našich dětí (Mgr. Michaela Slussareff, Ph.D.)
    Digitální technologie jsou stejně tak dobří sluhové jako strašní páni. Obzvlášť to platí v nezkušených rukou dětí. Ať už kvůli nevhodnému a traumatizujícímu obsahu pro vyvíjející se mozek, nadměrné stimulaci nebo tomu všemu, co děti propásnou sezením u obrazovek. V rámci přednášky si představíme hlavní informace, zásady a praktické rady v rámci témat digitálních (ne)bezpečí, ale i závislostí, jak doma nastavit zdravé limity pro děti různých věkových kategorií a jak v dětech budovat správnou seberegulaci, která se jim okolo digitálních zařízení bude hodit i v dospělosti.
  • 12.50 – 13.20 Oběd

Odpolední blok workshopů

  • 13:20 – 14:20 1. blok workshopů
  • 14:20 – 14.30 Přestávka
  • 14.30 – 15.30 2. blok workshopů

Účastník si předem vybírá pro každý blok jeden z uvedených workshopů.

Identifikace s vlastním tělem a se sebou (PhDr. Jan Svoboda)
Propad z reálného do virtuálního světa je výrazně podporovaný médii a obecným trendem. Vede často dospívající k nesouladu s vlastní tělem, jeho prožíváním. Cílem worshopu je předat účastníkům formou prožitku informace a nástroje, pomoci kterých je možné propad přibrzdit až zastavit. Techniky lze využít jak při individuálním vedení, tak skupinově.

První telefon, první hra a první WhatsApp (Mgr. Michaela Slussareff, Ph.D.)
Workshop otevře důležité otázky, které bychom měli zvažovat při pořízení prvního telefonu a samostatného brouzdání dětí na internetu. Vše je zasazeno do rámce psychologických témat, která jsou typická pro tuto věkovou skupinu. Účastníci si odnesou informace a praktické tipy k tomu, jak doma nastavit zdravá pravidla používání digitálních zařízení, aby z toho děti profitovaly a rodiče se s nimi o obrazovkách už nemuseli hádat.

Digitální wellbeing: Náměty, inspirace a tipy pro prevenci online rizik a podporu smysluplného využívání technologií (Mgr. Martin Kaliba, Ph.D., MBA, MSc.)
Prakticky zaměřený workshop nabídne náměty na přístupy, metody a techniky využitelné v práci s novým tématem: oblastí digitálního wellbeingu. Jak rozumět online chování našich dětí? Jak je chránit před riziky internetu a neodstřihnout od reality? Mají zákazy smysl? Znáte oblíbené influencery našich dětí a víte, jak je využít ve své práci? Jak je to se závislostí na mobilu? Mají děti radši zedníka, nebo řezníka? A jak to všechno souvisí s popcornem?:) Přijďte a dozvíte se navíc, jak podporovat smysluplné, bezpečné a odpovědné využívání technologií a jak našim dětem pomoci, aby jim s technologiemi bylo dobře.

Herní aktivity pro podporu zdravých vztahů ve skupině, podpora vztahové složky wellbeingu u žáků (Mgr. et Mgr. Petra Ambrožová, Ph.D.)
Workshop se zaměří na využívání herních aktivit jako nástroje pro podporu zdravých vztahů ve skupině a rozvoj vztahové složky wellbeingu u žáků. Účastníci se seznámí s metodami, jak prostřednictvím her vytvářet prostředí důvěry, spolupráce a empatie, což přispívá k lepší komunikaci a soužití v kolektivu. Workshop nabídne konkrétní příklady her a cvičení, které mohou učitelé implementovat do výuky, a zároveň poskytne teoretické zázemí o významu zdravých vztahů pro wellbeing žáků. Cílem prezentovaných aktivit je zlepšit atmosféru v kolektivech a podpořit osobnostní a sociální rozvoj žáků.

Individuální konzultace
Aufori, o.p s., Semiramis, PROSTOR PRO, o.p.s., Salinger, z.s.
Zájemci mohou využít individuálních konzultací u prezentujících organizací. Odborníci vám budou k dispozici při hledání řešení konkrétní situace ve vaší škole, individuálně vám odpoví na vaše dotazy, případně dohodnou další schůzku nebo doporučí odpovídající služby.