Pokud chceme být lepšími učiteli, měli bychom se posouvat sami ve vzdělání pořád dál. A součástí toho je stejně jako zvládání moderních elektronických pomůcek, jako je internet, elektronická tabule či digitální učebny, musíme umět zvládat i umělou inteligenci. Ta vtrhla do našeho světa jako velká voda v listopadu 2022 a dnes je úplně všude. Lidé sice předpokládali, že nás jako ta velká voda spláchne, ale to bylo samozřejmě přehnané. Z umělé inteligence se stal výborný pomocník pro spoustu oborů, stejně tak i školství.
Tak kde začít s umělou inteligencí nebo chcete-li s AI (Artificial Intelligence)? Těch možností je mnoho. My radíme – nejdřív AI pochopte, snažte se zjistit jak funguje, kde má silné a slabé stránky a teprve pak můžete začít AI využívat.
Takže první krůčky dělejte v ChatGPT od formy OpenAI, Gemini od Googlu nebo Claude od Anthropicu. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na Copilot od Microsoftu, ale tam budete potřebovat i Office a správné licence i pro Evropu.
V nich se naučte promptovat. To znamená přikázat umělé inteligenci, co má dělat. Není to tak jednoduché. Základy jsme vám nabídli třeba v tomto článku, pokročilé promptování se pak objevilo v jeho pokračování.
K výuce můžete využít spousty zajímavých, ovšem mnohdy bohužel placených nebo jen anglických nástrojů, které dokážou pravé divy. Ty najdete v sekci AI Aplikace.
Důležitá je i kapitola Odkazy na vzdělávání. Zde je komplexní rozcestník na místa, kde můžete v Česku najít místa, která se vzděláváním s pomocí AI zabývají.
V neposlední řadě doporučujeme sledovat naše stránky, protože se zde objevuje hodně zajímavých článků na toto téma a také zde zveme na mnohé semináře a workshopy. V roce 2024 jsme dokonce uspořádali velké setkání s názvem TÝDEN AI V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI. Na něm jsme přivítali opravdové odborníky, kteří předávali (nejen) učitelům své zkušenosti a vedli je k tomu, aby výuka s umělou inteligencí byla přínosem.