Zprávy z Obchodní akademie T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí

Na Obchodní akademii T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí se stále něco děje. Ať už je to natáčení poKkecu, mnoho výjezdů učitelů i žáků do zahraničí, nebo účast jejích studentů na různých soutěžích a akcích. Dva články si pro vás připravili přímo samotní studenti. Přijďte se podívat na obchodku u příležitosti dne otevřených dveří 12. ledna od 16. hodin.
DOD

Na Obchodní akademii T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí se stále něco děje. Ať už je to natáčení poKkecu, mnoho výjezdů učitelů i žáků do zahraničí, nebo účast jejích studentů na různých soutěžích a akcích. Dva články si pro vás připravili přímo samotní studenti. Přijďte se podívat na obchodku u příležitosti dne otevřených dveří 12. ledna od 16 hodin.

Organizace Interinfo pořádala Mistrovství republiky OPEN, kde kromě školáků a středoškoláků soutěží ve skupině praktiků písaři nad 20 let, takže je to opravdové mistrovství republiky se vším všudy. Já soutěžil v kategorii juniorů – 17 až 20 let. Stejně jako soutěž v Olomouci, i toto mistrovství se v prezenční formě uskutečnilo po velké odmlce.

Akce byla letos dokonce třídenní a celá probíhala v zázemí obchodní akademie ve Valašském Meziříčí. Mým hlavním záměrem bylo si zde vyzkoušet nové disciplíny, ve většině jsem totiž soutěžil úplně poprvé. Něco jsem natrénováno měl a věděl jsem, že dokážu podat dobrý výkon. Nikdy jsem ale tyto disciplíny nezkoušel tzv. na ostro.

Již ve čtvrtek, 14. prosince, se soutěžilo právě ve dvou pro mě nových disciplínách – Protokolování a Wordprocessing.

Note taking je originální název pro protokolování, to už možná dost vypovídá o tom, o čem tato disciplína je, a celkem trefně. Soutěžící opisují diktát přehrávaný z reproduktorů v soutěžní místnosti. Je rozdělený na 5 částí a neustále se zrychluje. Mohou se zde ale dělat chyby. Po skončení nahrávky totiž přijde čas na opravování. Kromě toho ale soutěžící dostanou počet povolených slov v jednotlivých částech, a ten nesmí překročit. Je třeba tak z diktátu vytvořit výtah a zachovat hlavní myšlenky textu. Já byl se svým výkonem dost spokojený, u některých částí jsem se musel dost snažit, abych snížil počet slov k limitu, ale nakonec se mi to povedlo.

Wordprocessing je jedinou disciplínou, kde hlavní roli nehraje psaní na klávesnici. Jde totiž o práci s Wordem. Zní to možná dost jednoduše, Word ale skrývá spoustu funkcí, o kterých jsem nikdy dříve neslyšel (a to jsem si myslel, jak dobře Word ovládám). Mnoho z nich je zahrnuto právě v této disciplíně.

Jedním z úkolů byla také hromadná korespondence. Já se dosti zasekl při tvoření obsahu a jeho formátování, nad pár věcmi jsem bloumal, a tak jsem nakonec úkol nestihl.

V pátek nás čekal rozsáhlejší program. Ráno jsme se všichni setkali na oficiálním zahájení a chvíli poté jsme se pustili do dalšího psaní. Čekaly nás dva diktáty – Real Time a Záznam mluveného slova, neboli CBA. Stejně jako u Protokolování, je i tento diktát přehráván všem za stejných soutěžních podmínek. Zrychluje se markantněji a při přepisování je to dost znát. Na zařazení do tabulky je nutné zachytit alespoň 3 minuty. CBA má velkou výhodu, a tou je výše zmíněná oprava. Soutěžící tak mají možnost zachytit více obsahu a nesoustředit se na překlepy.

Real Time se po dopsání ale opravovat nesmí. Jakmile tedy soutěžící nestíhá opisovat, neměl by se už klávesnice vůbec dotýkat. RT je tak pravděpodobně nejtěžší disciplínou.

U CBA jsem si věřil, že budu mít 3 minuty. Z RT jsem ale už takovou naději neměl, i tak jsem si říkal, že jsem dokázal zachytit celkem dost textu.

Další disciplínou byly korektury textu. Dostali jsme připravený text ve Wordu a ten stejný také na papíře – jen s tím rozdílem, že papír obsahoval korekturní značky. Může jimi být vytučnění, smazání slova, nahrazení slova atp. Na soutěžích se k tomuto používají tzv. makra a časový limit je 10 minut. Já jsem makra neměl natrénovaná tolik, u některých jsem se tedy trochu zasekl a nebylo to úplně ono. Díky tomu ale vím, s čím pracovat a co do příště zlepšit.

Tím byla páteční soutěžní část u konce, po obědě nás čekala exkurze do místní gobelínky a večer jsme završili společnou večeří všech soutěžících, organizátorů a doprovodů v Hotelu Rajka. Musím říct, že na celé akci panovala opravdu přátelská atmosféra a výborný přístup všech zapojených. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a večer v Rajce jsme si všichni moc užili.

Následoval poslední soutěžní den a s ním i dvě poslední disciplíny, ty pro mě byly už dobře známé – Audiotranscription a 30 minutový Opis textu z papírové předlohy (ten je kvůli jeho délce nazýván „královskou disciplínou“).

Z Audia jsem měl dobrý pocit, opis byl pro mě celkem náročný, ale nakonec jsem podal svůj rekord v této disciplíně.

No a po všem soutěžení nás už čekalo pouze vyhlášení výsledků. Napjatě jsme všichni čekali, kdo se kde umístil.

V protokolování jsem získal 2.místo (91 bodů  ze 100).

Stejně tak i ve Wordprocessingu (68%).

U CBA diktátu jsem zachytil dokonce 4 minuty a odnesl si tak 3.místo. Z RT jsem měl dost velké obavy, když jsem ale zjistil, že se mi povedlo zachytit 3 minuty, což znamenalo 3.místo, sám jsem tomu nevěřil!

V audiu jsem vybojoval stejně jako v Olomouci 2.místo (3968 úh. celkově) a 3.místo z opisu (421 úh./min.).

V jediné korektuře jsem neobsadil stupínek vítězů, umístil jsem se totiž na 5.místě. V kombinaci všech disciplín jsem si vysloužil 2.místo a kromě medailí a úsměvu na tváři jsem si tak odvezl cenný pohár.

Letošní mistrovství snad nemohlo ani dopadnout lépe, zúčastnil jsem se ho poprvé a uspěl hned v několika disciplínách. Mám z toho obrovskou radost! Poznal jsem spoustu nových lidí a odvezl si z této soutěže cenné zkušenosti. Jsem moc rád, že jsem měl tu možnost se zúčastnit a těším se na další soutěž.

Autor: Tomáš Urban, 4.C

Obchodní korespondence
Mistrovství republiky OPEN

Dne 15.11. se na Obchodní akademii T.G. Masaryka uskutečnil studentský turnaj v šachu. Přihlásilo se 16 studentů. Bojovalo se o titul „Šachový šampión roku 2023“ a o postup do okresního kola, které se koná v Rychnově nad Kněžnou. Postoupit mohlo až 5 žáků.

Po 7 kolech usilovných bojů vybojoval titul žák 4.C Richard Schwarz, který pouze s jednou remízou jasně dominoval. Na druhém místě skončil minulý držitel titulu, Marek Gabara ze 4.C. Těsně za ním se umístil Luděk Poláček ze 2.B.

Dále do okresního kola postupují David Šlesinger a Vojtěch Kubíček.

Chceme velice poděkovat soutěžícím a také našemu bývalému učiteli a šachovému milovníkovi Tomáši Blažkovi za skvělý výkon v podání rozhodčího. Taktéž chceme poděkovat všem organizátorům turnaje a poblahopřát vítězům.

Autor: Matěj Toman, 4.C