Studenti Jiráskova gymnázia na předních příčkách okresních olympiád v chemii a zeměpisu

Studenti Jiráskova gymnázia se umístili na předních příčkách okresních olympiád v chemii a zeměpisu. Nejdříve dne 5. 3. 2024 proběhlo v areálu chemie okresní kolo Chemické olympiády, kategorie D. Ta je určena pro žáky 8. – 9. tříd ZŠ a pro žáky tercií a kvart osmiletých gymnázií. Tématem letošního ročníku je chemie látek v živých organismech. V okresním kole soutěžící nejprve řešili teoretické úlohy. Potom následovala praktická část zaměřená na vlastnosti a důkaz kyseliny askorbové, kterou běžně známe jako vitamin C.
olympiáda

Z celkových šestnácti účastníků soutěže osm reprezentovalo naše gymnázium a to velmi úspěšně. Nejvyšší příčku vybojovala Beáta Čtvrtečková (4.V), skvělé druhé místo získala Barbora Škodová (4.W) a postupují do krajského kola.

Stejně jako v předchozích letech, i letos vyučující zeměpisu zorganizovali školní kolo zeměpisné olympiády. Soutěže se zúčastnilo celkem 70 studentů ve 4 kategoriích. Do okresního kola, které se konalo ve středu 21. února 2024 v Jaroměři na Gymnáziu Jaroslava Žáka, postoupili pouze dva nejúspěšnější soutěžící z každé kategorie.

V kategorii A to byli Petra Hlavsová (1.V) a Jáchym Joudal (1.W), v kategorii B Markéta Pavlátová (2.W) a Tomáš Gennert (2.W), v kategorii C Viktor Souček (3.W) a Michal Svoboda (4.V). Z kategorie D si postup zajistili první tři soutěžící v pořadí. Byli to: Martina Rohulánová (7.V), a Vojtěch Martinů (3.B) a Tobiáš Mazura (8.W). Nejlépe se naši soutěžící umístili v kategorii D (= střední školy).

Do krajského kola zeměpisné olympiády postoupil vítězný Tobiáš Mazura (8.W) a druhý Vojtěch Martinů (3.B). Druhým místem v kategorii B se kvalifikovala také Markéta Pavlátová (2.W). Celkově se do krajského kola, které se uskuteční ve středu 27. března 2024 v Hradci Králové na Gymnáziu Boženy Němcové, kvalifikovali za Jiráskovo gymnázium 3 studenti.

Všem postupujícím přejeme hodně úspěchů a bystrý úsudek.

Autor: Jiráskovo gymnázium Náchod