Příspěvková organizace
Tomkova 139/22
500 03 Hradec Králové

O nás

Hlavní činností Centra uměleckých aktivit, krajské příspěvkové organizace Královéhradeckého kraje, je podpora kreativity a rozvoj tvůrčích schopností. Proto je jeho zapojení do realizace IDZ smysluplným krokem dlouhodobého rozvoje. Máme dostatek zkušeností s realizací tematicky stejně cílených akcí, disponujeme databázi kontaktů na lektory/kreativce, orientujeme se v oblasti kreativního učení u nás i v zahraničí a máme potřebné vybavení, které mohou studenti využívat s podporou našich profesionálně vyškolených kolegů (výtvarný ateliér, střižna, fotografické a filmové studio). Od roku 2022 rozvíjíme v Královéhradeckém kraji odvětví kreativního učení.

Co děláme

Pořádáme festivaly, přehlídky a výstavy. Realizujeme vzdělávací kurzy a workshopy pro kreativní lidi. Věnujeme se filmové a fotografické tvorbě. Poskytujeme kreativní prostory v centru Hradce Králové.

Čísla

Návštěvnost akcí 4000
Počet účastníků přehlídek 1000
Počet kurzů 80

Organizační struktura

10 zaměstnanců
Působnost v celém kraji

Na jakých zkušenostech stavíme? V posledních dvou letech jsme:

  • zapojili 12 tříd z 6 základních škol po celém kraji. Třídní projekty spoluutvářelo 10 umělců či kreativců s 10 pedagogy a téměř 250 žáky,
  • koordinovali jsme 300 hodin přímé realizace tandemové výuky ve třídách a dalších 400 hodin věnovaných přípravám na výuku a závěrečným veřejným výstupům, konzultacím, facilitaci a mentoringu.
  • uspořádali devět odpoledních a šest celodenních „Inkubátorů“ čili praktických workshopů v krajských organizacích, které se zabývají formami kreativního učení, jako jsou muzea, galerie a knihovny,
  • zájemcům o různé formy kreativního učení nabídli dva ročníky několikadenního festivalu kreativity a kreativního učení KreatFest plný zážitkových workshopů, přednášek a diskusí,
  • vytvořili a zrealizovali dlouhodobý vzdělávací cyklus Konzervatoř pro lektory kreativního učení rozložený do osm víkendových seminářů, určený umělcům a kreativcům,
  • zorganizovali úvodní a závěrečnou celodenní konferenci Kreativní učení v KHK s podtitulem Jak dostat umění do škol a školy k umění aneb jak si věřit, tvořit, radovat se, objevovat a učit, na které odprezentovali umělci, kreativci a pedagogové společně s žáky své třídní projekty

Projekt vychází z programu Kreativní partnerství Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání.

Záznamy, reportáže a fotky z našich aktivit najdete na našem webu a YouTube kanále.

Mise organizace

Centrum uměleckých aktivit, příspěvková organizace (dále jen organizace) je specializované kulturní, umělecké, kreativní, vzdělávací a produkční zařízení pro potřeby místní kultury v Královéhradeckém kraji. 

Jeho základním posláním je vytvářet podmínky pro rozvoj umělecké tvorby. Profiluje se jako mentorská, supervizní a konzultační organizace pro kulturně, umělecky a kreativně orientované lidi. 

Mise organizace je formulována větou: „Jsme průvodcem v galaxii tvůrčího procesu umění a kreativity“.

Vize: Jsme blízkým partner pro kreativní lidi v regionu východních Čech.

ROZVÍJÍME UČITELE

Celoroční vzdělávací kurz je určený pro pedagogy, kteří chtějí zapojit kreativní výukové metody do své praxe a rozvíjet spolupráci s umělci a kreativci. Během workshopů si účastníci mohou osvojit a prohloubit kreativní kompetence a dovednosti, rozvíjet kreativní myšlení a návyky mysli, věnovat se participativnímu a designovému procesu ve výuce, získat inspiraci, jak studenty podporovat v kritickém myšlení. Kurz vyvrcholí Inspirativním dnem, kdy si pedagogové připraví vzorové hodiny s využitím nově nabytých kompetencí a dovedností. Kurz je vedený zážitkovým způsobem a inspiruje se širokou škálou kreativních profesí.

  • Kapacita: 14 pedagogů (SŠ, VOŠ a konzervatoře)
  • Délka: 6 workshopů (po 8 hod.) + 1 Inspirativní den (6 hod.) / ročně
  • Kurz je zdarma

 

Budeme se zabývat například těmito tématy:

  • Kreativní učitelství: Co je kreativita? Kreativní kompetence a návyky mysli. Práce s chybou, model participativního procesu ve výuce.
  • Designový proces ve výuce: Jak generovat nápady? Designový proces a jeho složky využitelný pro práci pedagoga.
  • Učení v souvislostech s využitím metod dramatické výchovy a improvizace: Metody improvizace a výchovné dramatiky a role učitele. Učení skrz příběh.
  • Metody kritické pedagogiky využitelné v kreativním učení: Kombinace kritického přístupu, systémového myšlení a promýšlení budoucnosti, nástroje a aktivity ve školním prostředí.

Jednodenní kurzy se zaměřují na osobní i profesní rozvoj a představují jedinečnou příležitost pro pedagogy, kteří chtějí obohatit svou výuku kreativními metodami. Tyto kurzy se zaměřují na rozvoj kreativního myšlení, integraci uměleckých a interaktivních prvků do výukového procesu. Účastníci kurzů se naučí využívat různé techniky a nástroje a osvojit si dovednosti potřebné pro vytváření inspirativního vzdělávacího prostředí. Lektoři tematických kurzů jsou odborníci z různých kreativních oborů, kteří pomohou učitelům nasvítit nové perspektivy a přístupy, jež mohou hned aplikovat ve své praxi.  

V průběhu školního roku proběhne celkem šest tematických kurzů, z nichž se mohou zájemci vybrat libovolné množství. Podmínkou pro absolvování není účast v celoročním kurzu 6 + 1 kroků kreativního učitele.  

  • Kapacita: 14 pedagogů (SŠ, VOŠ a konzervatoře)
  • Délka: 6 kurzů (po 6 hod.) / ročně 
  • Kurz je zdarma 

 

Budeme se zabývat například těmito tématy:

  • Hlasový projev, řeč a slovo – kreativita v mluveném projevu (s využitím např. storytellingu).
  • Literatura na scéně, aneb tvůrčí motivace žáka ke čtenářství.
  • Audiovizuální a filmová výchova a intermédia v praxi.
  • Kritické myšlení a rozvoj občanství (debaty, mediální gramotnost, dezinformace a další).
  • Arteterapeutické techniky ve výuce (hudba, pohyb, výtvarno, performance apod.).
  • Sebedůvěra a motivace aktivně vytvářet budoucnost.
  • Edukativní představení koncipované jako divadlo Fórum.
  • Literární tvoření a hledání životních příběhů.
  • Divadelní obraz jako metafora.

Letní škola nabídne 4denní intenzivní setkání pedagogům, kteří chtějí období prázdnin využít pro svůj osobní růst, sdílení zkušeností a hledání nových kreativních cest ve výuce a přístupu ke studentům. Aktivity povedou zkušení lektoři tak, aby si účastníci mohli co nejlépe osvojit získané dovednosti, nechat se inspirovat mimoškolním prostředím a lépe se propojit s dalšími pedagogy napříč krajem, kteří mohou sdílet zkušenosti s kreativním učením.  

  • Kapacita: 14 pedagogů (SŠ, VOŠ a konzervatoře) 
  • Délka: 4 dny v roce 2026 a 2027 
  • Účast je zdarma 

V rámci našich celodenních Inkubátorů se vydáváme na inspirativní cestu po kulturních institucích a v blízké budoucnosti i školách. Vzájemně se podněcujeme, podporujeme, rozvíjíme projekty kreativního učení, sdílíme osvědčené postupy a vytváříme prostor pro obohacující výměnu zkušeností. Zveme si inspirativní odborníky a lektory, pořádáme praktické workshopy. Inkubátory nám slouží jako prevence vyhoření, poskytují cenné konzultace a nabízejí příležitosti pro vzdělávání. Jsou určeny pro pedagogy, pracovníky kulturních institucí, umělce, kreativce, studenty pedagogických oborů a všechny, kdo mají zájem o kreativní učení.

Více o Inkubátorech.

ROZVÍJÍME STUDENTY

Mimoškolní vzdělávací kurzy rozvíjejí silné stránky žáků a studentů, podporují jejich kreativitu, posilují jejich schopnost spolupracovat a dodávají jim sílu pozitivně proměňovat svět kolem sebe, a tím odolávat výzvám budoucnosti. Kurzy jsou vybrané tak, aby odpovídaly skutečnému zájmu mladých lidí, mezioborovým přístupem rozšířily výuku na školách a studentům pomohly získat dovednosti, které mohou uplatnit při dalším studiu, v běžném životě nebo je nasměrovat k budoucí profesi. Vedle zkušených lektorů z řad kreativních profesionálů vyhradíme vždy několik kurzů samotným studentům, kteří budou moct v roli lektorů předávat své dovednosti dalším účastníkům.  

Princip „studenti – studentům“ umožňuje přirozeně motivovat účastnice a účastníky k osobnímu rozvoji, zájmu o kreativní profesi a dalšímu vzdělávání, stejně tak posiluje jejich prezentační a komunikační dovednosti. Kurzy rádi připravíme na míru potřebám školy. Setkání se mohou odehrávat přímo na školách nebo v sídle Centra uměleckých aktivit.  

  • Kapacita: minimálně 6 studentů SŠ  
  • Délka: 10 až 15 kurzů (po 4 hod.) / ročně 
  • Kurz je zdarma 

Aktivity mohou být zaměřeny například na tato témata:

  • Počítačová grafika
  • Tvorba videí a podcastů
  • Stříhání filmů, střih hudby
  • Produkční záležitosti – organizace eventů
  • Autorská tvorba – literární činnost
  • Improvizace, studentské divadlo
  • Supervize pro redakce školních časopisů a TV

Kreativní učení spočívá ve spolupráci umělce či kreativce ve třídě v tandemu spedagogem. Společně hledají kreativní přístupy k výuce předem vybraných témat, propojují obory i umělecké přístupy a kladou důraz na všestranný rozvoj studentů včetně jejich schopnosti kriticky myslet, lépe komunikovat a spolupracovat v týmu. Projekt šijeme na míru každé třídě a jejím potřebám.  

Jednotlivé třídní projekty jsou nastavené tak, aby pomohly vytvořit funkční systém spolupráce mezi umělci či kreativci, pedagogy a studenty a měly pozitivní dopad na všechny zapojené účastníky. Vycházíme z našich bohatých zkušeností s úspěšným pilotním ročníkem, jehož výstupy si můžeme prohlédnout ZDE. Dále se opíráme o zkušenosti a metodiku zahraničních projektů, jako je britský program Creative Partnership či norský badatelsko-vzdělávací projekt Art of Learning, které byly úspěšně implementovány na stovkách škol a jsou inspirací pro další země.

Projektové dny (PD) jsou vhodné pro jakýkoliv předmět. Obsahem PD mohou být aktivity zaměřené na prožití historických témat pomocí výchovné dramatiky, společenské vědy oživené formou kreativního think tanku nebo přírodní vědy přiblížené autorskou audiovizuální tvorbou.

  • Kapacita: ročně 12 škol, resp. tříd (ŠŠ, VOŠ a konzervatoře)
  • Délka: minimálně 2 PD (po 5 hod.) / třída / ročně
  • Období realizace: 10/2024 ̶ 06/2028

Kontakty

Kdo se projektu věnuje a na koho se můžete obrátit

Tereza Vejdělková
manažerka kreativního učení
Kateřina Ryšavá
projektová manažerka
Mgr. Ilona Havlíčková
koordinátorka kreativního učení
Mgr. Petra Kultová
konzultantka kreativity
Mgr. Jaroslav Souček
umělecké vzdělávání
Nákupní košík0
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu
0