Zdá se vám, že ChatGPT je metla na inteligenci dětí, podvod na školu a nebezpečí pro celý svět? Tak to jste ještě neviděli to, co umí umělá inteligence s videem.
Až dosud byly videovýsledky umělé inteligence víc k smíchu. To, co dokázaly vygenerovat leckdy připomínalo spíš velké trapné pokusy o něco, co by nikdy nikdo nemohl brát vážně. Jenže umělá inteligence se tak rychle posouvá kupředu, že výstupy z AI platforem, jako je Sora, Runway či Hailuo jsou natolik realistické, že z toho až mrazí.
Nejdřív si ty nejlepší z nich probereme, abychom viděli, co umí. A pak se po nadšených óooch a áaaach zamyslíme, co se s tím dá dělat.
Runway ML
Tenhle nástroj je opravdu velmi rozsáhlý. Umí zpracovávat jak fotografie, tak i videa. Dokáže na základě promptu generovat krátké video. Takže najde si fotku, kterou chcete upravit (já si třeba stáhl z Pexels fotku podnikatelky na ulici) a vyberete si, co s ní chcete udělat.
A tady jsou výsledky, které jsem udělal za necelé dvě minuty od vstupu na stránky Runway ML, a to včetně registrace.
Tady je desetisekundové video, jak se rozhlíží
Tady je pětisekundové video, jak po ulici jde
Dalších možností je tu spousta. Třeba nástroj „act-one“ umí vzít vaše video a nasadit ho na animovanou postavičku. Takže vy si nahrajete nějaké video a pak z něj uděláte skvělý animák. Nebo můžete použít zvuk a fotku a ta začne pohybovat rty a hýbat hlavou do toho, co má říkat.
Zdá se vám to málo? Tak co takhle tohle. Věřte, že tohle všechno je dělané v Runway ML.
Sora
Na tohle jsme čekali hodně dlouho. První ukázky nás hodně nalákaly, ale nakonec to nedopadlo tak skvěle, jak jsme čekali. Soru můžete vyzkoušet jako extra předplatitelé služby ChatGPT za 200 dolarů měsíčně. Ale nakonec se ukázalo, že to tak super není. Ještě to potřebuje dost poladit. Je to znát i z toho, že výsledků moc nenajdete. Ale OpenAI na tom intenzivně pracuje a uvidíme, jak to dopadne v první čtvrtletí tohoto roku, kdy má vyjít nová generace.
Hailuo
Čínská stopa v tomhle závodu o generování videí je nepřehlédnutelná. Hailuo sice nemá tak důkladné detaily, ale to, co umí udělat s příběhem, jak dokáže vsadit i postavy do těchto příběhů, je až děsivé. No posuďte sami. Bohužel ti lidé tam použití, hudba apod. – tak to je bohužel typicky čínské – autorská práva na to nemají, ale používají to vesele. Takže opatrně s tím.
Kling AI
Mnohá videa z dílny Kling AI by se dala označit jako dokonalá. Ostatně Kling používá už dnes velká většina čínských influencerů, aby generovala speciální promo videa. Třeba vezme fotografii influencerky, fotografie oblečení a všechno to dá dohromady. Ve třiceti sekundách, kdy postava jde po ulic se na ní vystřídají všechna oblečení. Super. A nemusela se ani svléknout, stačila jediná fotografie. A tady je jedna z nejzajímavějších produkcí z Klingu – setkání po letech se svým já.
HeyGen
Vytvořte si svého vlastního avatara. Prostě si nahrajete několik minut sám sebe, jak vyprávíte, moc se nehýbete – nebo jen trochu. Pak to nahrajete do systému a on to všechno převede do digitální podoby. Pak už stačí napsat cokoli, co má říkat. A je jedno, jestli je to čínsky, hindu, portugalsky nebo česky. Váš avatar to zvládne s přesným pohybem úst a hlavy odříkat. Nebo si vyberete nějakého avatara, který je již předpřipravený. Podívejte se třeba, co natočil redaktor ze serveru Živě.cz:
Takových generátorů je tu ještě spousta – PikaLabs, Flik, Eli, Vids apod. Generovat se mohou avataři, videa z promptu, z fotografe nebo předělání již existujícího videa. Je to ohromná spousta.
A co s tím?
Tak teď se zamyslete, co se s tím dá dělat. Můžete vygenerovat skvělé zajímavé výukové materiály. Například na youtube najdete nádherné video od Hailuo, které ukazuje, jak vybuchl Vesuv a pohřbil Pompeje. Můžete vytvořit výukového avatara, který bude předčítat vaše poznámky k výukovým návodům. Můžete udělat kreslenou postavičku, která humorně vysvětlí nudné základy české mluvnice a pomůže překlenout odpor žáčků k něčemu tak odpudivému, jako je… (sem si doplňte cokoli).
Jenže se také zamyslete, jak snadno se vytvoří falešná videa. Udělat fotografii fotky spolužáka se dá snadno. A pak ji vzít, strčit do počítače, prohnat Runway ML a nechat ho říct, co by nikdy neřekl… A co tohle udělá s veřejností, až se začnou generovat taková videa před volbami.
Takže pozor na to. Stále víc si musíte říkat, že ne všemu se může věřit. Je to jako ve školce, kde nám visel podobný nápis na dveřích třídy:
Vážení rodiče. Nevěřte všemu, co děti doma vypráví o školce. My taky nevěříme všemu, co vypráví o vás. 😉
Autor: Jan Čech
Foto: Pexels / KLING AI / Jan Čech
O autorovi..
Dvacet let dělal redaktora, editora a šéfredaktora v mnohých časopisech i internetových portálech. Když vypukla velká revoluce umělé inteligence vypuštěním modelu ChatGPT do světa, stal se ve vydavatelství Vltava Labe Media jedním z těch, kteří se do tohoto fenoménu snažili proniknout co nejvíc. Nakonec mu vedení nabídlo možnost přejít na novou pozici, která ani nebyla definována. Neměla jméno. A tak se stal tím, kdo se snaží implementovat umělou inteligenci do struktur vydavatelství. A aby ta pozice nebyla bezejmenná, ChatGPT vygeneroval i její název: AI technologický specialista.