ÚČAST NA PROJEKTU FROM THE GROUND UP
Dne 29. února 2024 se studenti z 1.C OA TGM Kostelec nad Orlicí Flégl Ondřej a Hůlka Ondřej a žáci ze 2. B, Podstavek Šimon a Poláček Luděk, za doprovodu pana učitele Kaspera zúčastnili vyhlášení výsledků soutěže na téma – Proč volit EU?
Soutěž byla vyhlášena pro studenty středních škol na Rychnovsku a jejím smyslem bylo natočit minutové video v angličtině, kde měli soutěžící za úkol vyzdvihnout a vysvětlit, proč být součástí EU, proč se aktivně zapojovat do veřejného dění anebo proč se zajímat o volby nejen do Evropského parlamentu.
Týmy měly být nanejvýš po dvou lidech. Zapojilo se na osm dvojic (z gymnázia z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou, ze střední zemědělské školy v Kostelci nad Orlicí a z obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí). Tyto dvojice natočily hezká a originální videa – proto výběr nebyl vůbec lehký. Porota se skládala ze 14 zástupců z různých zemí Evropské unie.
Programem nás provázeli organizátoři jak ze sdružení SPLAV, kteří tuto akci iniciovali, tak i paní Kateřina z neziskové organizace Milion chvilek pro demokracii, s níž jsme diskutovali o důležitosti voleb a demokracie.
Na závěr jsme se konečně dozvěděli výsledky, které nás mile překvapily. Studenti Podstavek a Poláček ze 2. B skončili na čtvrtém, bramborovém, místě a za účast obdrželi pěkný dárkový „present“. Ale ještě lépe na tom byli žáci z 1. C, kteří si odnesli nejen umístění na krásném stříbrném místě, ale i slíbený výlet do Bruselu.
Soutěž hodnotíme jako zdařilou, získali jsme nové zkušenosti a další možnou motivaci do budoucna.
Autor: Podstavek Šimon 2. B
STUDENTI OA USPĚLI V CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽI TourDeApp
Studenti 2. ročníku IT Jan Novotný, Jan Jedlička a Tomáš Vyhnálek z Obchodní akademie v Kostelci nad Orlicí se v letošním roce zúčastnili celostátní soutěže TourDeApp, která je zaměřena na komplexní vývoj IT projektu. Součástí soutěže byla na počátku celá řada webinářů zaměřená na technologie potřebné k dosažení cíle – ať už to byl nástroj pro deployment aplikací Docker, práce s úložištěm projektů GitHub, práce s RESTful API jako moderní cestou propojení frontendu aplikace s backendem nebo různé nástroje na návrh uživatelského rozhraní. Do soutěže se letos zapojilo na 150 týmů škol z celé České republiky a ze Slovenska.
Studenti strávili samostudiem a vývojem prvního projektu necelé 4 měsíce. V první fázi hodnocení získali 100% a v následném hodnocení týmů celého nominačního kola skončili na 44. místě, těsně pod čarou postupujících finalistů.
Podle slov všech zúčastněných jim právě tato zkušenost otevřela dveře do reálného světa vývoje softwaru. Mnoho z daných technologií, které museli nastudovat a použít, je běžně vyučováno až na inženýrských studiích vysokých škol a překračují běžný rámec osnov výuky programování na středních školách.
Už nyní studenti pracují na dalším univerzitním projektu, který získali i díky právě nabytým zkušenostem z této soutěže. Po úspěšné účasti naší školy na prestižní soutěži HACKATHON jsme získali další cenné zkušenosti a těšíme se, jaké úspěchy ještě tento tým naší škole přinese.
Jsme rádi, že máme tak talentované a pilné žáky, jejichž výsledky v daném oboru jsou konkurenceschopné mezi týmy z celé České republiky a Slovenska.
Autor: Mgr. Jaroslav Kudr