Týden AI v Královéhradeckém kraji

proběhl 22. - 27. dubna 2024

Vážení účastníci konference, velmi si vážíme vašeho zájmu. Děkujeme všem, kteří se přednášek, webinářů a workshopů zůčastnili. Pevně věříme, že pro vás aktivity byly přínosné. A abychom mohli připravit podzimní navazující konferenci, rádi bychom vás požádali o krátkou a (anonymní) zpětnou vazbu.

Ohlédnutí za Týdnem AI v Královéhradeckém kraji

Na konci dubna jsme se v Hradci králové opět sešli s množstvím odborníků a zajímavých osobností při příležitosti Týdne AI.

KKIVI pořádá konferenci na toto téma již po třetí. S postupem času, vývojem umělé inteligence a rostoucím zájmem o toto téma, roste i rozsah akce samotné: první konference v květnu 2023 zabrala jen jeden pátek. V říjnu téhož roku už tak tak stačil celý víkend a nyní jsme již AI věnovali celý týden, abychom mohli zrealizovat akce, které jste poptávali.

Hlavní cíl projektu by se dal shrnout jako: Nebojme se AI, pojďme ji využívat, protože už teď nás obklopuje a pojďme si s ní hrát, sžít se s ní a využívat ji,“ komentoval v úvodu celé akce hlavní myšlenku projektu Mgr. Jakub Sofka, který je hlavním organizátorem tohoto projektu již od jeho začátku.

Pondělní program začal kulatým stolem ředitelů devíti středních škol na téma Nebojme se AI ve škole, který proběhl na Krajském úřadě. Rozhovory na toto téma odstartoval ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Ing. Radko Sáblík, který pro ostatní, spolu se dvěma svými studenty, připravil krátký výstup o tom, jak se s umělou inteligencí pracuje na jeho škole. „Nejen že AI ve škole využíváme – naši studenti ji tvoří. Realizují různé projekty pro firmy a školí ostatní studenty, žáky i učitele,“ zahájil ředitel Sáblík dialog.

Ředitelé diskutovali o aktivitách na jeho škole a o možnostech zapojení těchto aktivit do výuky na svých školách. Dva smíchovští studenti jim na závěr představili Tell Me, do kterého se mohou zapojit, a který je určen učitelům pro jejich přípravu na hodinu.

Na rozhovor ředitelů navazoval se svou přednáškou Václav Maněna: středoškolský učitellektortvůrce obsahu na YouTube a Hradecký expert, známý ve světě AI se spoustou praktických tipů a názorných ukázek, jak využívat umělou inteligenci. Vedl i navazující setkání učitelů, kteří jsou zapojeni ve skupině AI a společně si nastavili pravidla a cíle spolupráce. Jeho výstup i skupina jako taková byl velmi užitečný jak pro „ostřílené“ uživatele AI, tak i pro úplné nováčky.

Úterní akce Nastav mAIndset!, která byla pořádána na půdě UKH ve spolupráci s Centrem investic, rozvoje a inovací, se účastnilo několik desítek zájemců, kteří se spolu s vystupujícími řečníky ponořili do tajů AI a toho, jak s její pomocí zjednodušit a zefektivnit své podnikání a projekty. Mezi vystupujícími byli mimo jiné Jan Hubka z DigiTask, Martin Richter z AIGNOS a pracovníci UHK.  

Tentýž den se v KKIVI Na Okrouhlíku probíhal seminář Jana Čecha Pochopte AI a využijte ji pro učení pro učitele II. stupně ZŠ a všech typů SŠ. Kromě teoretických poznatků si všichni zúčastnění mohli vyzkoušet online aktivity a různé vychytávky užitečné pro práci ve škole.

Večer byl program završen v kině BioCentral, kde účastníci debatovali s prof. Peregrinem a dr. Černým o tom, co z filozofického hlediska vlastně umělá inteligence je, zda mohou stroje myslet jako lidé a jaká etická rizika s nástupem AI vznikají.

Největším středečním „tahákem“ byl bezesporu webinář Jitky Štádlerové Průvodce AI pro začátečníky: Jak oživit výuku pomocí umělé inteligence určeného nejen pro učitele. Účastníci si osvojili metody, jak vytvořit zajímavou a interaktivní náplň hodin, pracovní listy, kontrolní seznamy, cvičení a hry, kvízy pro online i offline vzdělávání. Webinář byl velmi prakticky zaměřený a všech dvacet účastníků si odnášelo velké množství poznatků i podmětů k zamyšlení.

Ve čtvrtek se konaly dva workshopy: Microsoft a umělá inteligence: Šikovné nástroje pro tvorbu výukových materiálů a AI jako nástroj lidské kreativity.

V rámci nástrojů, které nám nově nabízí Microsoft seznámil lektor Karel Klatovský účastníky s funkcemi Wordu, Excelu, Power pointu a Copilotu, které využívají AI. Předvedl také mnoho praktických tipů, jak je využívat. Největší část workshopu byla věnována aplikaci Copilot a jejímu využití, jak pro učitele při přípravě na výuky či při samotné výuce, tak pro žáky při domácí přípravě.

AI jako nástroj lidské kreativity byla akce zaměřená na praktickou práci kreativců různých profesí, kteří AI při své práci využívají. Akce byla velmi úspěšná. Z publika bylo cítit nadšení z toho, kolik možností práce s umělou inteligencí nabízí a v čem všem umí být nápomocná.

Bylo zde podrobně rozebráno její využití v architektuře, v úpravě fotografií či videí i v marketingu. Ve všech případech byly vyzdviženy především nové možnosti, které AI nabízí a úspora času, které je s ní možné dosáhnout.

V pátek byla zahájena druhá víkendová škola AI. Úvodu konference se velmi zábavnou formou ujali Arnošt Štěpánek (náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství a sport), Matěj Ondřej Havel (místopředseda TOP 09 a bývalý ředitel Gymnázia J.K Tyla), Jaroslav Jirásko (předsedA správní rady Elixíru do škol) a Jan Kříž  (děkan přírodovědecké fakulty UHK). K tvorbě úvodní řeči byly přizvány i dvě poslední verze Chat GPT, jejichž „zdravice s vtipem na konci“ měla u publika opravdu velký úspěch.

V průběhu víkendové školy bylo možné vyslechnout, přednášku Petra Koubského (publicisty, analytika informačních a komunikačních médií a pedagoga), základní informace o programu ScioBot   Ondřeje Šteffla (ředitele a zakladatele společnosti SCIO) a účastnit se praktických workshopů AI v uměleckých předmětech Jiřího Taufera (ředitele ZUŠ Rýmařov), AI na prvním stupni ZŠ iniciativy AI dětem, AI ve výuce českého jazyka od Edity Roberts (z NPI) a Windows a umělá inteligence: Šikovné nástroje pro tvorbu výukových materiálů Jana Stránského.

V průběhu přednášek jsme se dozvěděli něco o strojovém učení a jak funguje u AI, o jazykových modelech, o tom, jak by dopadli ChatGPT 3,5 a ChatGPT 4 při přijímacích zkouškách na VŠ a co AI znamená pro tvůrčí práci.

Umělá inteligence je v podstatě analogie průmyslové revoluce,“ poznamenal na toto téma Petr Koubský, při své přednášce AI z pohledu novináře, „tak jako se tehdy začala práce svalů nahrazovat stroji a mechanizovat, tak teď docházíme k tomu, že se začíná automatizovat práce duševní.“

Následovala také panelová diskuze na téma Studenti a AI, do které přispěli mimo jiné studenti SPŠ a gymnázia Smíchov pana Radka Sáblíka. Jakub a Honza účastníky seznámili s tím, jak AI napomáhá jejich studiu. Jak ji využívají učitelé v jejich škole a jak toto využívání vnímají samotní studenti.

V sobotu účastníci vyslechli zajímavou přednášku Karla Mlse o novinkách ve spojitosti AI a bezpečnost, navázal workshop Martina Richtera z AIGNOS, který byl zaměřen na to, jak lze pracovat s deepfake a fakenews ve školách tak, aby děti byly proti těmto útokům odolnější a program zakončil pedagog Jan Stránský, který se s účastníky podělil a o to, jak on sám využívá AI při svých přípravách na výuku.

Děkujeme všem hostům za účast a těšíme se na další společně akci na viděnou!

Podívejte se na fotografie z týdne AI

Speciálně sestavený program a konference s workshopy, které nejvíce ocení učitelé, ředitelé a studenti středních i vysokých škol. Jednoduše každý, kdo potřebuje mít rychle jasno v aktuálním dění na poli umělé inteligence v oblasti vzdělávání...

Na své si přijdou nejen pedagogové, kteří si budou moci například s Jiřím Tauferem vyzkoušet, jak AI může pomáhat při výuce uměleckých předmětů. Mohou diskuzovat i s Ondřejem Štefflem o tom, jak AI pomáhá při výuce na SCIO školách. Většina akcí však bude pro každého, koho AI zajímá. I pro ty, kteří jsou jen zvědaví, co že se pod slovy umělá inteligence vlastně ukrývá.

Možná budete při přednášce Petra Koubského překvapeni, jak AI využívají novináři či jak AI funguje ve všem nám dobře známých programech Word, Power point či Excel. Slíbit vám můžeme i představení různých triků, které představí Karel Klatovský z Microsoftu. V dalších workshopech se můžete třeba naučit, jak vygenerovat správně obrázek. Již tradičně bude celý týden zakončen dvoudenní konferencí a informace o ní naleznete v programu níže.

Získáte přehled novinek v oblasti AI, jejich praktické využití ve školství 

Zapojíte se do diskusí o aktuálních otázkách AI ve školství

Dostanete odpovědi na vaše konkrétní otázky, ušetříte si  hromadu času a energie.

Pokud chcete získat jednoduše vše na jednom místě, potřebujete kvalitní zdroje a utříbeně předané informace, přihlaste se na Víkendovou školu AI a my vám ukážeme, co je nového a jak AI zavést do vzdělávání.

Co získáte na Týdnu AI?

Jak Týden AI probíhá?

Kdo Vás provedl zajímavým programem

Týden AI v Královéhradeckém kraji
Program 22. – 27.4.2024

Od pondělí do čtvrtka, každý den akce k AI pro každého. Kde se umělá inteligence vzala a jak funguje, to se dozvíte na přednášce s Václavem Maněnou. O tom, jak nás uměla inteligence obklopuje prakticky na každém kroku, si popovídáme s kolegy z PRG.AI. S Karlem Klatovským si ukážeme, jak lze využít AI v aplikacích Word, Excel, Power point, které většina z nás používá každodenně. 

Říká se, že kolébkou vědění je filozofie, proto i ona má významné místo v diskuzích o různých aspektech umělé inteligence. Mohou stroje myslet jako lidé? Jak můžeme pojmu „umělá inteligence“ v kontextu člověka vlastně porozumět? O tom budou hovořit prof. Jaroslav Peregrin a Dr. David Černý. 

Akcí vám přinášíme ale mnohem více! Podívejte se v programu níže.

PONDĚLÍ 22.4.2024

13:00 – 15:30 Nebojme se AI ve škole – Kulatý stůl pro ředitele SŠ

AI do škol ano či ne? Jaké jsou hranice jejich využívání? Doopravdy to nebude problém? Jistě tyto i mnohé další otázky padnou u kulatého stolu ředitelů SŠ v našem kraji, při kterém mohou ředitelé sdílet své zkušenosti, obavy či radosti s využíváním AI na jejich škole.

Kde: Krajský úřad, zasedací místnost Karla Poláčka – živě

REGISTRACE (externí)

15:30 – 17:00 AI pro každého (pro veřejnost)

AI v loňském roce vtrhla do společnosti jako velká voda. Někdo se s ní seznámil cíleně, někdo živelně, jiní se doposud ostýchají. Pojďte spolu s Václavem Maněnou proniknout do základů AI, vyzkoušet si, jak funguje Chat GPT, jak vytvořit správný prompt – otázku pro AI a mnoho dalšího.

Kde: Krajský úřad, zasedací místnost Karla Poláčka – živě na Facebooku KKIVI ZDE

REGISTRACE

17:30 Schůzka skupiny AI (pro registrované učitele)

Jste učitel a chtěl byste se inspirovat ostatními učiteli, kteří se učí využívat AI ve výuce? Přidejte se do skupiny AI. Během setkání se dozvíte mnoho užitečných tipů a nasdílíte konkrétní výstupy pro výuku.

Přihlaste se do skupiny

Kde: Krajský úřad, zasedací místnost Karla Poláčka – živě

REGISTRACE

STŘEDA 24.4.2024

Dopoledne AI prakticky – Co všechno (ne)umí umělá inteligence

(pro studenty a veřejnost)

 Workshop je navržen speciálně pro studenty základních a středních škol a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Klára Karimaghai zakladatelka Letem eSvetem, garantka laboratoře IT/VR a spoluzakladatelka AI EduLab ve Sféře Pardubice.

Kde: Dle objednávky

REGISTRACE (externí)

13:00 – 15:00 Průvodce AI pro začátečníky: Jak oživit výuku pomocí umělé inteligence (pro učitele a veřejnost)

S Jitkou Štádlerovou si osvojíte, jak vytvořit zajímavou a interaktivní náplň hodin, pracovní listy, kontrolní seznamy, cvičení a hry, kvízy pro online i offline vzdělávání.

Kde: online ZDE

REGISTRACE

15:00 – 17:00 AI kam se podíváš, aneb umělá inteligence v našem životě (pro veřejnost) – z důvodu nemoci lektora ZRUŠENO

I přesto, že se třeba s AI teprve seznamujete, tak umělou inteligence najdeme na nejrůznějších místech našeho každodenního života. Kde a jak často, to se dozvíme od Lukáše Kačeny z Prg.AI.

Kde: KKIVI, Na Okrouhlíku 1371 – živě/záznam

ÚTERÝ 23.4.2024

13:00 – 17:30 Pochopte AI a využijte ji pro učení (pro učitele i veřejnost)

Seminář Jana Čecha pro učitele II. stupně ZŠ a všech typů SŠ, kromě teorie si každý, kdo si přinese vlastní notebook nebo tablet, vyzkouší online aktivity a různé vychytávky užitečné pro práci učitele.

Kde: KKIVI, Na Okrouhlíku

REGISTRACE

10:00 – 13:00 Nastav mAIndset! (pro veřejnost)

Jan Hubka z DigiTask a Martin Richter z Aignos vám poradí, jak získat náskok díky AI.

Kde: PRO VELKÝ ZÁJEM ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ.

Objekt společné výuky UHK, AULA – živě (i online)

REGISTRACE (externí)

18:00 – 19:30 Jak nahlíží filozofie na AI? (pro veřejnost)

Říká se, že kolébkou vědění je filozofie, proto i ona má významné místo v diskuzích o různých aspektech umělé inteligence. Mohou stroje myslet jako lidé? Jak můžeme pojmu „umělá inteligence“ v kontextu člověka vlastně porozumět? O tom budou hovořit prof. Jaroslav Peregrin z FF UHK a Dr. David Černý z Ústavu státu a práva AV ČR.

Kde: POZOR ZMĚNA MÍSTA KONÁNÍ: BioCentral – živě

REGISTRACE

ČTVRTEK 25.4.2024

Dopoledne AI prakticky – Co všechno (ne)umí umělá inteligence (pro studenty a veřejnost)

Workshop je navržen speciálně pro studenty základních a středních škol a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Klára Karimaghai zakladatelka Letem eSvetem, garantka laboratoře IT/VR a spoluzakladatelka AI EduLab ve Sféře Pardubice.

Kde: doplníme brzy! 

REGISTRACE (externí)

15:30 – 17:00 Microsoft a umělá inteligence: Šikovné nástroje pro tvorbu výukových materiálů (veřejnost)

Karel Klatovský z Microsoftu vás možná překvapí, které všechny služby a aplikace využívají AI. Zaměřeno na Word, Excel, Power point.

Kde: UHK, budova A, učebna A3 – živě/záznam

REGISTRACE

13:00 – 17:00 AI jako nástroj lidské kreativity (veřejnost)

Cílem eventu je seznámit s praxí kreativců různých profesí, kteří AI při své práci využívají. Dozvíte se, jak s AI pracuje architekt, copywriter, fotograf a tvůrce videí, v čem může být AI dobrým pomocníkem a kde má AI své limity, kam vše směřuje. V záměru akce bude prostor na dobrou kávu a navázání spolupráce nejen se spíkry, ale i s ostatními účastníky eventu.

Kde: Eliščino nábř. 322/35, 500 03 Hradec Králové 3

REGISTRACE (externí)

PÁTEK 26.4.2024

Dopoledne AI prakticky – Co všechno (ne)umí umělá inteligence (pro studenty a veřejnost)

Workshop je navržen speciálně pro studenty základních a středních škol a umožní účastníkům poznat svět umělé inteligence z praktického hlediska. Klára Karimaghai zakladatelka Letem eSvetem, garantka laboratoře IT/VR a spoluzakladatelka AI EduLab ve Sféře Pardubice.

Kde: dle domluvy s lektorkou

REGISTRACE (externí)

2. ročník Víkendové konference

Již podruhé se v pátek a v sobotu potkáme na Víkendové škole AI, na které si vyzkoušíte praktické využití AI v hodinách či při vašich přípravách. Na zajímavých přednáškách se dozvíte řadu novinek z oblasti AI, ať již z jejího fungování, nebo z oblasti kyberbezpečnosti a etiky. Těšit se můžete opět na Petra Koubského, AI dětem, nebo Kamila Kopeckého či Ondřeje Šteffla s Ondřejem Lněničkou.

KDE: Aula Přírodovědecké fakulty UHK

PÁTEK 26.4.2024

14:00 – 14:20 Zahájení Víkendové konference

14:30 – 16:00 Petr Koubský – AI z pohledu novináře

16:10 – 17:45 Praktické workshopy

  • AI v uměleckých předmětech – Jiří Taufer, ředitel ZUŠ Rýmařov
  • AI na prvním stupni ZŠ – AI dětem
  • AI ve výuce českého jazyka – Edita Roberts, NPI
  • Windows a umělá inteligence: Šikovné nástroje pro tvorbu výukových materiálů – Jan Stránský, SPŠ Jičín

18:00 – 19:00 Panelová diskuze – Studenti a AI

19:30 Večeře

REGISTRACE NA KONFERENCI

SOBOTA 27.4.2024

9:00 – 10:15 Karel Mls – AI a její nástrahy

10:30 – 14:00 Praktické workshopy

    • AI, dezinformace a fake news – AIGNOS
    • Windows a umělá inteligence: Šikovné nástroje pro tvorbu výukových materiálů – Jan Stránský, SPŠ Jičín

REGISTRACE NA KONFERENCI

Tyto důležité informace nemusíte sbírat po útržkách. Na konferenci je získáte ve zpracované a připravené podobě. Ušetříte velké množství času, zdrojů, energie a financí, než kdybyste vše dolovali na vlastní pěst...

NEZMEŠKEJTE TUTO JEDINEČNOU PŘÍLEŽITOST

POČET MÍST JE KAPACITNĚ OMEZEN!

Chceme dát dostatek prostoru a možnost zapojit se do otázek a odpovědí, proto máme omezenou kapacitu.

Nákupní košík0
Košík je prázdný!
Pokračovat v nákupu
0