V knížce narazíme na aktivity, které se zaměřují na základy počítačové bezpečnosti, na problematiku zabezpečení účtů, digitální stopy, sdílení a označování uživatelů v prostředí sociálních sítí, nechybí ani kapitoly věnované mobilním telefonům a jejich zabezpečení.
Velká část aktivit míří na problematiku agrese v online prostředí a na témata, která jsou spojená s internetovým seznamováním. Nechybí zde pracovní listy spojené s kyberšikanou, influencerstvím a jeho riziky, další úkoly se věnují tématům spojeným se sextingem, rizikovým chatováním, online seznamováním či falešnými profily na sociálních sítích.
Jedna z důležitých kapitol je také věnována problematice online podvodů, jejichž terčem se stávají v online prostředí také děti. Na sadě konkrétních reálných případů z praxe se žáci dozvídají, jak online podvody fungují, na co si dávat pozor např. v oblasti jazykové, jak je důležité čtení s porozuměním apod.
Důležitá část je věnována také problematice autorského práva a pirátství, o kterém mají žáci (ale i dospívající) často velmi zkreslené představy. Proto jsou do publikace zařazeny úkoly zaměřené např. na problematiku fotografování osob na veřejnosti a sdílení fotografií v rámci sociálních sítí, nechybí ani téma stahování a sdílení audiovizuálních děl. Samozřejmostí jsou také úkoly věnované online hrám a jejich rizikům, stejně jako aktivity zaměřené na nebezpečné výzvy (tzv. challenge).
Všechny aktivity jsou pak doplněny o metodický výklad a doporučení pro pedagogy.